Jaki scenariusz zajęć w przedszkolu zaintryguje dzieci?


Szkółka Zębowa- scenariusz zajęć w przedszkolu

Jaki scenariusz zajęć w przedszkolu zainteresuje dzieci? Który sprawi, że zapamiętają najważniejsze kwestie, zmotywuje je do działania i będzie porządnie przygotowany merytorycznie czyli zgodnie z obowiązującymi wytycznymi?

Edukacja przedszkolna to przede wszystkim nauka dzieci przez zabawę w formie zajęć i warsztatów. Jednym z obszarów są zajęcia kształtujące prawidłowe nawyki higieniczne całego ciała, w tym higieny jamy ustnej. I tu stajemy na rozdrożu wątpliwości.

Wbrew pozorom temat nie jest łatwy. Trzeba znaleźć aktualne zalecenia dbania o higienę jamy ustnej, przygotować zachęcające zabawy (pomysł, drukowanie, pomoce dydaktyczne), zaplanować te zajęcia (jednorazowy scenariusz czy rozbicie go na kilka dni, a może zajęcia cykliczne) i najważniejsze- skupić uwagę przedszkolaków.

Szkółka Zębowa to gotowy scenariusz zajęć dla nauczycieli przedszkola, którzy cenią swój wolny czas, a kwestie zdrowotne powierzają specjalistom.

Higienistka stomatologiczna z wieloletnim doświadczeniem opracowała scenariusz zajęć o higienie jamy ustnej. Ten scenariusz obejmuje zajęcia  w formie warsztatu i jest dedykowany do realizacji w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej.

Dodatkiem do scenariusza zajęć są gadżety stomatologiczne dla dzieci. Prawdziwe lusterko stomatologiczne + czarodziejski pacjent, szczoteczka do zębów służąca do realizacji zabaw + niciowykałaczka, kawałki wełny niezbędne podczas prac manualnych oraz dyplom uczestnictwa w zabawach zębowych.

Po co to wszystko?

Dlaczego warto w przedszkolu skorzystać z naszego scenariusza zajęć o higienie jamy ustnej?

1. Warsztaty obejmują działania profilaktyczne

Ogromny udział w zapobieganiu rozwoju próchnicy u dzieci mają zarówno rodzice jak i nauczyciele. A wiek przedszkolny jest świetnym czasem na kształtowanie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej. Przedszkolaki chłoną wiedzę niczym gąbka wodę.

Czy wiesz, że według danych z 2016 roku (najnowsze póki co, a mamy 2020 r.) ponad 70% 5 latków, 90% 7 latków i prawie 80% 12 latków zmaga się z próchnicą zębów.

Nasz scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu Szkółka Zębowa uświadamia dzieciom czym jest próchnica, jak powstaje i w jaki sposób jej uniknąć. Nauczyciel otrzymuje gotowe wytyczne na temat higieny jamy ustnej o:

– szczotkowaniu zębów (metody, częstotliwość mycia),

– diecie zdrowej dla zębów (produkty sprzyjające powstawaniu próchnicy, produkty oczyszczające i zdrowe dla zębów)

– innych działaniach profilaktycznych (nitkowanie, wizyta u dentysty)

2. Ciekawy scenariusz zajęć w przedszkolu dla 3 latków jak i dla 6 latków.

Przedszkolaki uzyskują motywację poprzez aktywny udział w serii zabaw manualnych, tłumaczenie zależności zdrowotnych przez nauczyciela przystępnym językiem (szczegółowo opisanym w scenariuszu zajęć, w prezentacjach interaktywnych) oraz poprzez  różnorodność form i pomocy dydaktycznych (materiały określone w scenariuszu, przygotowane do wydruku, gotowe do wysyłki na adres przedszkola).

Cały warsztat Szkółki Zębowej jest przygodą. Punktem wyjścia jest Bajka Zębowa– opowieść o dwójce przyjaciół, z których jedno jest sceptycznie nastawione do mycia zębów, a drugie niezwykle świadome efektów unikania szczoteczki.

3. Sprawdzony scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć Szkółki Zębowej przygotowany do realizacji przez nauczyciela powstał na bazie warsztatów stomatologicznych z dojazdem do przedszkola.

Sprawdziliśmy w ponad 70 placówkach jak dzieci reagują na nasz warsztat. Odpowiedzieliśmy na pytania zadane przez ponad sześć tysięcy przedszkolaków. Efektem tego jest gotowy scenariusz zajęć wraz z gadżetami stomatologicznymi.

Połączenie wiedzy i zabawy z aktywnym działaniem dzieci bez przymusu, z możliwością obserwacji i włączenia się do zabawy w każdym momencie oraz szacunku i empatii ze strony prowadzącej sprawiało, że dzieci wykazywały zainteresowanie i reagowały uśmiechem. To była po prostu dobra zabawa z przemyconą dla nich wiedzą.

4. Pomoce dydaktyczne dodatkiem do scenariusza zajęć w przedszkolu

Pytając dzieci o zabawę, która podobała im się najbardziej podczas zajęć Szkółki Zębowej, najczęściej było słychać, iż jest to zabawa w dentystę.

Dlaczego? Za sprawą akcesoriów stomatologicznych, które pomagały dzieciom wejść w rolę dentysty. Bo Szkółka Zębowa to także oswajanie z wizytami u stomatologa. Dzieci otrzymują także inne gadżety niezbędne do higieny jamy ustnej, którymi pracują podczas zajęć i są one już ich własnością.

5. Czas wolny dla nauczyciela

Podobno praca, która jest pasją sprawia, że już nigdy nie musimy pracować, przynajmniej tak to odczuwamy. Korzystanie z dzisiejszych gotowych produktów znacznie ułatwia pracę nauczycielom. Aktywności podzielone na kilka dni sprawiają, iż dzieci łatwiej zapamiętują materiał, a nauczyciel może dowolnie przekształcać i dopasowywać wiadomości do swoich odbiorców.

Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych „gotowców”, aby w pełni cieszyć się swoją pracą i mieć czas na odprężenie, relaks z rodziną czy przyjaciółmi, a może na wędrówki z samym sobą.

Miej czas na odpoczynek.

A my zajmiemy się resztą.

SZKÓŁKA ZĘBOWA warsztat mobilny ZAMÓW DO PRZEDSZKOLA

LUB

POBIERZ MATERIAŁY I PRZEPROWADŹ SAMODZIELNIE


KUP W SKLEPIE AWR

WARSZTATY W PRZEDSZKOLU NA DZIEŃ DENTYSTY

przeczytaj na blogu