Warsztaty w przedszkolu na Dzień Dentysty

Kiedy wraz z otwarciem szampana w sylwestrową noc, męczysz się, myśli wciąż krążą wokół pracy, wtedy nagle zdajesz sobie sprawę z porażki.

Planujesz je na początku roku szkolnego albo idziesz na żywioł i z miesięcznym wyprzedzeniem szukasz odpowiednich na daną okazję, na dany dzień. Porażka. Nie zamówiłaś żadnego warsztatu do przedszkola na Dzień Dentysty.

Dzwoni telefon. Odbieram po kilku sygnałach. Miły, kobiecy głos pyta o wolne terminy na warsztat Szkółki Zębowejw przedszkolu mieszczącym się w sąsiednim województwie, ok.180 km od mojego miasta.

Pani sugeruje marzec, więc nerwowo przerzucam kartki kalendarza wiedząc, że nie znajdę tam nawet pół dnia z wolnymi godzinami. Proponuję drugą połowę kwietnia, na co Pani w słuchawce traci swój miły ton i oburzona oznajmia, że ona chciała zamówić warsztaty na Dzień Dentysty, na 5 marca.

Jest połowa lutego. Marzec zamknęłam pod koniec stycznia i tak późno, choć pierwsze zapisy na warsztaty pojawiły się na początku roku szkolnego. Kwiecień też jest fajny, bo 7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia, a zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. Próchnica, stany zapalne zębów i dziąseł to ogniska zapalne dla całego organizmu. A tak w ogóle to o zębach można opowiadać dzieciom przez cały rok.

Moja rozmówczyni daje się przekonać i udaje nam się wybrać odpowiedni termin. 4 grupy, każda po godzinie, dojazd do przedszkola zajmie mi 2 godziny wg nawigacji, więc proponuję rozpocząć o 10.00, koniec o 14.00, później 2 godziny drogi powrotnej do domu. Pani na szczęście zgadza się. Super, nie będę zrywać się bladym świtem.

Podsumowuję nasze ustalenia i powoli kończę rozmowę. Wówczas miła pani zabija mnie pytaniem

– Co dzieje się podczas warsztatu? O czym jest dokładnie?

Okazuje się, że zadzwoniła do mnie z polecenia– Szkółka Zębowa była w przedszkolu córki jej koleżanki. Podobno dziewczynka była zachwycona i całymi dniami bawiła się gadżetami, które dostała podczas warsztatu.

To miód na moje serce, bo dzieci są najbardziej wymagającymi recenzentami Szkółki Zębowej. Z uśmiechem na ustach recytuję etapy warsztatu, który nie rzadko jest zamawiany na Dzień Dentysty:

Bajka Zębowa w teatrzyku kamishibai– jest punktem wyjścia warsztatu, gromadzi najważniejsze informacje o tym, jak dbać o zdrowie zębów

– Produkty zdrowe dla zębów i te kariogenne, geneza próchnicy- pogadanka z rekwizytami

– nauka szczotkowania na słonecznych modelach zębowych

nitkowanie na klockach

– wchodzenie w rolę dentysty + gadżety stomatologiczne, aby wygonić złe bakterie z buzi czarodziejskich pacjentów

– podsumowanie warsztatu, rozdanie dyplomów

Warsztaty w przedszkolu na Dzień Dentysty to tylko pretekst do rozmów o zębach i naprawdę każdy termin na Szkółkę Zębową jest odpowiedni. Myślę, że rytm i powtarzalność odgrywa tutaj kluczową rolę. Dlatego cieszą mnie zaproszenia do przedszkoli, które już odwiedziłam 😊

Piszę ten tekst, aby wyszukiwanie poszło sprawnie, aby informacja o warsztacie w przedszkolu na Dzień Dentysty nie zginęła w czeluściach internetu.

Chciałabym, aby Szkółka Zębowa mogła oswajać z tematami zębowymi kolejne dzieci z kolejnych przedszkoli.

Aby autorka warsztatu Szkółki Zębowej mogła nieść kaganek oświaty edukując o profilaktyce i higienie zębów, pędząc przedszkolnymi krużgankami 😊 😊

SZKÓŁKA ZĘBOWA- szczegóły i zapisy