High Need Baby- jak opiekować się wymagającym dzieckiem?


fot. unsplush/isaac-quesada

High Need Babies są wśród nas. Wyróżnia ich nadmierna wrażliwość na bodźce z zewnątrz. Ta nadwrażliwość układu nerwowego sprawia, że opieka nad High Need Babies wygląda nieco inaczej. Jak w takim razie pomóc takiemu High Need Baby? Jak opiekować się dzieckiem wymagającym?

High Need Baby to niemowlę niezwykle wrażliwe, które manifestuje każdą niedogodność płaczem. Usypianie takiego hajnida trwa godzinami, aż w końcu okazuje się, że dziecko jest „nieodkładalne”, a łóżeczko zbędnym meblem. Karmienie i spanie trwa krótko, więc można zapomnieć o dłuższych spacerach, czy rozmowach z przyjaciółką.

Po czym rozpoznać High Need Baby?

Głośnym krzykiem i płaczem domagają się noszenia na rękach, karmienie, zmiany pieluszki. Intensywna reakcja niemowląt zauważalna jest nie tylko podczas płaczu, one wszystko robią na 100%. Śmieją się niemalże do utraty sił, podczas zabawy są niezwykle dynamiczne, a ich silny temperament widoczny jest z daleka.

Karmienie u dzieci z nadwrażliwością trwa całą dobę. O mleko mamy domagają się co chwilę, podczas gdy inne niemowlęta jedzą mniej więcej co 2-3 godziny. Takie sesje karmienia są krótkie i powtarzają się niemalże co chwilę. Rytm karmienia High Need Baby, a właściwie jego brak, jest niezwykle uciążliwy i wyczerpujący dla mamy.

„Wymagające niemowlęta potrzebują więcej wszystkiego, poza snem”. Tak HNB opisują William i Martha Sears (lekarz i pielęgniarka) w swojej książce poświęconej tylko dzieciom nadwrażliwym. Na własnej skórze doświadczyli opieki nad High Need Baby będąc rodzicami ośmiorga dzieci. HNB bardzo często budzą się w nocy lub mało śpią w ogóle. Drzemki w ciągu dnia są bardzo krótkie w ich wykonaniu i tutaj nie działa prawo przetrzymania dłużej bez snu. Na dodatek jakiekolwiek dźwięki (nawet te cichuteńkie) potrafią wybudzić nadwrażliwca.

Nieprzewidywalność to drugie imię HNB. I ta nieprzewidywalność sprawia, że rodzice próbują czasami na siłę przyporządkować takie maleństwo do pewnych zasad. Ale to tylko pogarsza sprawę.

Jak opiekować się High Need Baby?

Ponieważ High Need Baby wymaga większej uwagi, to tę uwagę zyskuje głównie poprzez bliskość z rodzicem. Bliskość to słowo klucz w opiece nad High Need Baby.

Bliskość poprzez noszenie, tulenie, przytulanie. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest noszenie w chuście- bliskość jest non-stop czy to w domu, czy na spacerze. Tę formę bliskości często wybierają mamy, aby „odzyskać” obie ręce. W chuście niemowlę śpi, drzemie, obserwuje świat z wysokości rodzica i jak się okazuje nie marnuje energii na płacz, ponieważ cały czas tuli się do rodzica, więc nie musi komunikować płaczem niezadowolenia, bo jest wtedy jak najbardziej happy.

Bliskość daje także kontakt „skóra do skóry”, kiedy niemowlę leżąc na nagiej klatce piersiowej mamy lub taty czuje się bezpiecznie. Ten rodzaj bliskości zalecany jest tuż po porodzie niezależnie od sposobu rozwiązania ciąży (siłami natury, cesarskie cięcie). Tak tworzy się więź, a tandem mama-noworodek poznają się po zapachu, dotyku i przygotowują się wspólne chwile. W domu kontakt „skóra do skóry” to dobra okazja do poznania się dziecka z tatą. Takie wieczorne przytulaski przynoszą korzyść obu stronom.

Bliskość dla High Need Baby to masaż Shantala, to „dotyk, który karmi skórę dziecka miłością”. Tak o masażu Shantala pisał lekarz, który sprowadził do Europy ten rodzaj masażu relaksacyjnego dla niemowląt.

Specjalne ruchy dłoni rodzica głaszczą ciało niemowlęcia z lekkim dociskiem. Masaż Shantala można wykonywać partiami, np. rączki, nóżki i brzuszek podczas przewijania, przebierania dziecka. Natomiast cały masaż poleca się wykonać przed kąpielą, ponieważ obie te czynności relaksują maleństwo.

High Need Baby „potraktowany” masażem Shantala, wykąpany i nakarmiony zasypia snem niezwykle efektywnym, ponieważ wszelkie napięcia nagromadzone w ciągu dnia mijają. Masaż Shantala pobudza też do działania narządy w ciele niemowlęcia poprzez zwiększone ukrwienie, zwiększony przepływ krwi czyli dotlenienie tych narządów. Dzięki temu szybciej kształtują się niedoskonałe jeszcze układy w ciele dziecka (układ pokarmowy, nerwowy, krwionośny itd.).

Opieka nad High Need Baby wymaga cierpliwości, uwolnienia przez rodziców dużych pokładów empatii oraz akceptacji faktu, iż ich dziecko ma specyficzne potrzeby.

Na szczęście wiemy już co ułatwia opiekę nad HNB w pierwszych miesiącach ich życia 😊